W związku z zorganizowaną w dniu 16 czerwca br. Konferencji pt. Znaczenie Programów Interreg w rozwoju województw Polski Wschodniej został opracowany Raport z realizacji programów Interreg w województwach Polski Wschodniej w latach 2014–2020.
Cel i przesłanie konferencji
Współpraca międzynarodowa realizowana przez polskie regiony w partnerstwie z regionami krajów UE oraz krajami sąsiadującymi stanowi istotny element polityki i strategii rozwoju polskich województw. Zapewnia przepływ doświadczeń między regionami z różnych państw, a tym samym wspiera działania zmierzające do podniesienia jakości funkcjonowania samorządów. Należy stwierdzić, że współpraca międzyregionalna, jak również transgraniczna prowadzi do kulturowego i edukacyjnego rozwoju regionów oraz jest narzędziem promocji ich walorów. Wszystkie te funkcje spełniane przez współpracę międzynarodową realizowaną przez regiony sprawiają, że przyczynia się ona także do ich rozwoju gospodarczego.
Mając na uwadze istotną rolę współpracy międzynarodowej i jej wpływ na rozwój regionów, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski zaproponował zorganizowanie konferencji, dotyczącej znaczenia i roli programów Interreg w rozwoju województw Polski Wschodniej.
Celem konferencji była wymiana doświadczeń oraz dyskusja nad znaczeniem współpracy w ramach Programów Interreg oraz prezentacja dobrych praktyk i trwałych efektów rozwojowych projektów. Przede wszystkim konferencja była ukierunkowana na identyfikację wyzwań, jakie stawia przed regionami nowy okres programowania 2021 – 2027 w zakresie międzynarodowej współpracy partnerskiej.
Programy Interreg oraz Programy Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa realizowane w województwach Polski Wschodniej
Programy Interreg stanowią część polityki spójności Unii Europejskiej. Jej zadaniem jest rozwiązywanie problemów, które wykraczają poza granice państw i które wymagają podjęcia wspólnych działań. Działania podejmowane w ramach tej współpracy są finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Natomiast Europejski Instrument Sąsiedztwa (EIS) jest finansowym instrumentem Europejskiej Polityki Sąsiedztwa (EPS). EPS wspiera reformy polityczne, gospodarcze i społeczne w krajach sąsiadujących z Unią Europejską. W przypadku Polski są to Białoruś, Ukraina i Rosja.
Raport z realizacji programów Interreg w województwach Polski Wschodniej w latach 2014–2020